Forum

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.





Strony: [1]
Autor Temat:Kompozycja Bhagawadgity
Gandarwa
Newbie
Posty: 3
Permalink
Post Kompozycja Bhagawadgity
w: September 24, 2012, 18:31
Cytuj

Wiatm Państwa! Bardzo sie ucieszyłam, że znalazłam taką stronkę o mojej ulubionej lekturze. 🙂 ..
Interesuje mnie w chwili obecnej kompozycja Bhagawadgity. Wiadomo, ze jest 18 rozdziałów/lekcji, 702 wersety; dzieli się ona też na 3 kandy: karma, upasana i dżniana (działanie, oddanie i wiedza), z czego każda zawiera po 6 rozdziałów. Czy mogłabym prosić o wskazówkę, gdzie jest omówiona taka forma kompozycji?
Serdeczne pozdrowienia.

Andrzej
Administrator
Posty: 4
Permalink
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: September 27, 2012, 08:26
Cytuj

Witam!
Uwagi dotyczące kompozycji Gity spotykamy w sanskryckich komentarzach do tekstu. Np. o podziale księgi na trzy działy i powodach, dla których dział dotyczący czczenia (upāsanā), czyli oddania (bhakti) został umieszczony w środku, pisze Wiśwanatha w przetłumaczonym przeze mnie i zamieszczonym na naszej stronie wstępie (http://www.bhagavadgita.eu/?p=1321). Jednak ów podział nie jest oczywisty i raczej jest wtórną interpretacją tekstu niż zamierzeniem autora. Co do 18 rozdziałów, liczba ta ma swoje dalsze rozwinięcia tak w samej Mahabharacie, jak i w tradycji indyjskiej – Mahabharata ma 18 ksiąg, 18 dni trwała bitwa na polu Kuru i brało w niej udział 18 armii (akṣauhiṇī). Tradycja indyjska wylicza też 18 głównych puran i 18 podrzędniejszych (upa).

Gandarwa
Newbie
Posty: 3
Permalink
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: October 4, 2012, 14:30
Cytuj

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Mozna więc rozumieć, że te podziały co do kompozycji sa raczej dla lepszego przyswojenia sobie Bhagawadgity.
Pana strona jest wspaniała, ale bardzo trudna. I ot mi się podoba! Dzięki raz jeszcze.
18 - czyli 9, święta liczba w tradycji indyjskiej...

Gandarwa
Newbie
Posty: 3
Permalink
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: March 17, 2015, 01:55
Cytuj

Posłałam link do tej strony zaprzyjaźnionemu tłumaczowi, samouk w sanskrycie i pasjonat, który skreślił kilka słów, oto one: Obejrzalem te witryne. Robi wrazenie! Dla mnie to coś zupełnie niezwykłego - 8 tłumaczeń na polski obok siebie!!! No i wielka staranność pisowni sanskrytu. Brak mi slow uznania!
Ciekawe linki! Czasem korzystam tez z takiego słownika http://dsal.uchicago.edu/dictionaries/
Prosze przyjąć kolejne wyrazy uznania i podziękowanie za tak piękna stronkę.

Andrzej
Administrator
Posty: 4
Permalink
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: May 7, 2015, 09:54
Cytuj

Dziękuję za ciepłe słowa... zachęcam też do zajrzenia do nowo publikowanego tłumaczenia komentarza Śankary - tak na polski, jak i na angielski. Na razie pierwsze rozdziały, ale sukcesywnie tłumaczę dalej. Wypracowujemy nową formę zapisu i tłumaczenia komentarzy. Nie jest to łatwa rzecz, bo brak jest podobnych prób w języku polskim, a angielskie nie do końca mnie zadowalają. Podobnie jak w komentarzu sanskryckim, komentarz polski opiera się na analizie słów strofy. Dodatkowo zaznaczam komentowane słowa, cytaty i polemiki. Ważna jest też forma zapisu - po lewej tłumaczenie polskie, po prawej sanskryt do szybkiego wglądu... miłej lektury;-)

aquirre
Newbie
Posty: 1
Permalink
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: May 19, 2020, 21:48
Cytuj

Ja mam wrazenie, ze przylecieliscie z innej planety!!! Rewelacja, brak mi slow nad ogromem pracy wlozonej tutaj. Ogromne podziekowania!!!!

Strony: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Wesrja: 1.0.34 ; Strona wczytana w 0.05 sekund